środa, 7 października 2009

O lustrze, zwanym pokora

*Podczas rozmowy, ktoś uświadomił mi, że mówiąc o pokorze, najpierw należy wyjaśnić to pojęcie.
Dziś jest ono zupełnie niezrozumiałe dla współczesnego człowieka. Kojarzone jest raczej ze słabością, uległością czy brakiem własnego zdania. A przecież pokora to stawianie w prawdzie o sobie! Jeszcze dokładniej: to stawanie przed prawdą, a Prawdą jest Bóg. To jak z lustrem. Bez lustra nie zobaczę kim jestem, czy jestem brudna, czy czysta. Nie dojrzę koloru swoich oczu, ani ich kształtu.
Tym lustrem dla chrześcijanina jest właśnie Bóg.

Dzięki pokorze Maryja wiedziała kim jest w Bogu, znała swoją wartość, znała siebie- swoje słabe i mocne strony. Wiedziała też, że Bóg jest ponad tym wszystkim, że dla Niego nie ma nic niemożliwego i to właśnie w słabości moc się doskonali.
Myślę, że to dzięki tej świadomości z taką wielką ufnością Maryja mogła powiedzieć "Oto ja, służebnica Pańska...".

PS Drewnicka pokorna polna koniczyna... :)

2 komentarze:

 1. Asiu tego co piszesz o wierze, tego co mówisz mogłabym czytać i czytać, słuchać i słuchać... ;) (to nie jest ściema pod publikę, chwyt marketingowy czy najlepsza kampania reklamowa :P).
  Może powiąże z sobą obydwa tematy, bo Maryja zawsze mi się kojarzyła z ogromną pokorę... Często proszę Ją, żeby pomogła mi być taką samą, piękną kobietą, pełną pokory, uniżenia, zawierzenia, ufności, delikatności... I jedno jest pewne, patrząc na Ciebie dostrzegam właśnie taką kobietę jaką opisałaś w tym pierwszym artykule, jakich teraz jest coraz mniej ;) taką dobrą, ciepłą, kobiecą w taki naturlny sposób, piękną nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie :)
  :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapraszam na mojego bloga o tematyce ewangelizacyjno - apologetycznej.

  www.panciepotrzebuje.blogspot.com

  Strona o ewangelizacji, nawróceniu, nowym życiu w Jezusie Chrystusie.

  Jak czynić dobro, a unikać zła?
  Dlaczego warto być dobrym człowiekiem?
  Niepojęta miłość Boża.
  Skąd wiemy, że Bóg jest?
  Czy można rozmawiać z Bogiem, którego nie widzimy?
  Jak świadczyć o Bogu?

  Te i wiele innych ciekawych tematów, filmów i świadectw znajdziesz na tym blogu. Tutaj możesz posłuchać także piosenek i pieśni religijnych. Jeśli masz taką wolę - proszę udostępnij, przekaż dalej, zamieść link na swojej stronie, kliknij "lubię to".
  STRONA NIE TYLKO DLA WIERZĄCYCH.

  Dariusz

  OdpowiedzUsuń